Darmowa dostawa: Zrób u nas zakupy za minimum 300zł (bez ograniczeń ilości, wagi czy rozmiaru), wybierz GLS za 0zł i ciesz się nowym dywanem! 

Przy pierwszym zamówieniu możesz otrzymać 5% rabatu! Rabat zostanie przyznany podczas składania pierwszego zamówienia, każdemu klientowi który zarejestruje się w sklepie.

translator
 

Dywan okrągły czy prostokątny?

Ogrom bogactwa wyboru na rynku dywanów sprawia, że człowiek często staje przed dylematem: jaki typ wykładziny będzie najlepszy? Czy kształt ma znaczenie? Na co zwrócić uwagę, decydując się na konkretny model okrągły lub prostokątny? W Dywanowie wiemy doskonale, że takie rozterki pojawiają się przy okazji zakupów tekstyliów podłogowych do każdego pomieszczenia. Dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik, który pomoże Ci podjąć decyzję. Przekonaj się, jak dopasować fason dywanu do typu wnętrza i ogólnie przyjętej aranżacji. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, oraz czego się wystrzegać.

Czy kształt dywanu ma znaczenie?

Zarówno kwadratowe, jak i okrągłe dywany mają swoje zalety. W sklepach można spotkać szeroki wybór jednych i drugich. Występują w rozmaitych kolorach, rozmiarach i deseniach. Powstają z wykorzystaniem wielu materiałów i technik produkcyjnych. Właściwie bez problemu da się znaleźć wybrany model w dowolnym kształcie. Dobór odpowiedniego typu jest w zasadzie kwestią czysto estetyczną. A jednak bardzo istotną – nieharmonijnie wkomponowany dywan może zaburzyć całą aranżację. Natomiast świadomie wybrany stanie się ozdobą wnętrza i spójnym elementem wystroju.

Dobierz dywan do typu wnętrza

Pierwszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest typ przestrzeni. Różne pomieszczenia wymagają zastosowania różnego kształtu dywanu. Okrągłe najlepiej sprawdzą się w:

  • łazienkach,
  • salonach,
  • sypialniach.

Tu wiele też zależy od rozmiaru produktu. Umieszczony pod stolikiem kawowym, powinien wystawać poza jego brzegi. Zbyt duży z kolei może przytłaczać w ciasnych pokojach lub wąskich przejściach. Nieco inaczej w takich sytuacjach prezentują się prostokątne dywany. Spokojnie mogą zajmować całą powierzchnię podłogi. Ten kształt będzie dobrze wyglądał w:

  • przedpokoju,
  • sypialni,
  • dużych pokojach,
  • jadalni.

To rozwiązanie bardziej uniwersalne. Przez zakorzenioną w polskich domach tradycję ocieplania podłoża wykładziną, rozłożysty dywan zdaje się być odpowiednim dodatkiem właściwie w każdym pomieszczeniu. Przy mniejszych produktach warto jednak pamiętać, że sposób ułożenia wpływa na postrzeganie całego pokoju. Można z jego pomocą optycznie wydłużyć lub skrócić przestrzeń.

Dopasuj kształt dywanu do mebli

Ważną kwestią jest także odpowiednie dopasowanie typu dywanu do posiadanych mebli. Okrągłe wykładziny będą współgrać z przedmiotami o zbliżonym kształcie:

  • pod okrągłym stolikiem,
  • przed fotelem o zaokrąglonych liniach,
  • przy sofie z zawijanym oparciem i podłokietnikami.

Natomiast elementy wystroju, które charakteryzują się ostrymi kantami i wyrazistymi krawędziami, lepiej komponują się z dywanami prostokątnymi. Tutaj także należy pamiętać o właściwym doborze rozmiaru.

Stwórz harmonijną przestrzeń

Ostatecznie najważniejsze, czym powinieneś się kierować, jest odpowiednie dopasowanie produktu do stylu, w jakim utrzymane jest pomieszczenie. Minimalistyczne formy są w tym przypadku najbardziej otwarte. Bez trudu wprowadzić możesz oba kształty. Ale już design nawiązujący do tzw. boho lepiej się łączy z okrągłymi dywanami. Natomiast prostokątne staną się pięknym uzupełnieniem wnętrz industrialnych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium